Nebezpečí recese ve tvaru W, tzn. se dvěma dny, ještě není za námi, protože spotřebitelé stále musí šetřit na dobu, až vládní peníze z různých stimulačních balíčků dojdou, říká Art Cashin z UBS Financial Services. Obává se, že sice vidíme nějaký růst ekonomiky, ale ten je generován státem.
Růst automobilového sektoru pochází z vládních peněz na šrotovné, které nyní končí, zatímco pomoc kupcům prvního domova prý pomohl sektoru bydlení. Podle Cashina však můžeme "jet nadoraz" a "W" přijde. Optimismum ohledně rychlosti obnovy ekonomiky je prý přehnaný.
"Každý vyhlíží bod obratu. Lidé stále hovoří o začátku ozdravení.. ale zpráva Fedu nezmiňovala ozdravení. Hovořila o jakémsi ustálení," řekl.
Mnoho analytiků doufá, že svět z recese vytáhne Čína. Čína však čelí stejnému problému utrácení peněz na stimulaci ekonomiky za neexistence řízeného nastartování soukromého sektoru.
"Chcete jiskru, která se stane udržitelnou. Totéž v Číně. Jejich ekonomika je o exportu, ale pokud spotřebitelé jinde nekupují věci, je velká výrobní síla Číny nedostatečně využitá. Myslím, že Čína bude důležitá pro cca dalších 6 týdnů," řekl Cashin.
Může následovat větší míra volatility na čínských trzích, protože "všechna jejich čísla z ekonomiky jsou pochybná, lidé jim začali nedůvěřovat", řekl Cashin a dodal, že paradoxně Čína reportuje dobrá exportní čísla v době, kdy klesl tzv. Baltic Dry Index, který sleduje ceny surovin dopravovaných po moři.
"Jejich bankovní systém je ještě bizardnější, než byl ten náš před krizí," dodal podporujíc obavy dalších analytiků z nesplácených úvěrů mezi čínskými spotřebiteli.
Antonia Oprita, CNBC.com
Recese se dvěma dny stále hrozí
středa 26. srpna 2009Vystavil Jan Zelinka v 12:20
Štítky: kapitálové trhy
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
0 komentářů:
Okomentovat